Świąteczne książki dla dzieci

Drogie mamusie, nie wiem jak u Was – u mnie z dniem 1 grudnia włącza się tryb „miesiąc pełen magii”. Chciałabym aby ten czas , był dla moich dzieci okresem magicznym, by przywoływał zapach cynamonu, pomarańczy i goździków. Staram się zachęcić je do aktywnego udziału w dekorowaniu ciasteczek, szykowaniu ozdób i czynienia dobra dla innych. W całym świątecznym zamieszaniu nie może oczywiście braknąć książek, które w cudowny sposób oddziałują na dziecięcą wyobraźnię i pogłębiają całą świąteczną magię.

Oto moja top lista pozycji, których nie może zabraknąć grudniową porą w dziecięcej biblioteczce:

 1. „Boże Narodzenie w Bullerbyn” Astrid Lindgren

Dzieci z Bullerbyn – moi mali przyjaciele z dzieciństwa. Książki Astrid uwielbiam, nic więc dziwnego, że właśnie tą pozycję wstawiam jako pierwszą na liście. Dzieci z Bullerbyn też obchodzą święta! Wystawiają ptakom snopki owsa, pieką pierniczki i jadą do lasu ściąć cztery choinki – jedną dla zagrody Północnej, jedną dla Środkowej, jedną dla Południowej, i jedną dla dziadziusia. W powietrzu unosi się zapach pierników oraz laku do lakowania prezentów. Wszystko jest tak piękne i świąteczne, że aż brzuch może od tego rozboleć. I wreszcie nadchodzi Wigilia…

2, „Opowieść wigilijna” Karol Dickens

Piękna opowieść o magii świąt i zmianach jakie mogą zajść w człowieku pod wpływem czterech wyjątkowych i nieoczekiwanych gości. Warto się zatrzymać i jeszcze raz przeczytać tę klasyczną powieść.

3. „Święty Mikołaj wchodzi kominem” Mariusz Niemycki

W noc wigilijną Święty Mikołaj nie ma lekkiego życia. Wiadomo, dzieci jest mnóstwo, a Mikołaj tylko jeden. Pewnie ktoś powie, że wystarczy załadować na sanie worek z prezentami, krzyknąć: „Wio, Rudolfie!” i okrążyć cały świat. Żeby to było takie proste…

4. „Koszmarny Karolek i wigilijne figle” Francesca Simon

Święta Bożego Narodzenia jak i wszystkie przygody z Karolkiem gwarantują mocne wrażenia. Karolek tak jak inne dzieci przygotowuje się do świąt: marzy o roli świętego Józefa w szkolnym przedstawieniu, na czubku choinki wiesza Gladiatora Terminatora, w ciekawy sposób zdobywa prezenty dla rodziny i zakłada pułapkę na świętego Mikołaja.

5. „Poznaję dźwięki. Boże Narodzenie”

Na świątecznej liście książek nie mogło zabraknąć pozycji dla najmłodszych. Książeczka dźwiękowa to jest to co pociechy lubią najbardziej. Dzięki tej książeczce dzieci poznają świąteczne melodie. Wystarczy tylko nacisnąć przycisk.

6. „Basia i Boże Narodzenie”  Zofia Stanecka

Tuż przed świętami dzieje się katastrofa – mama Basi łamie sobie rękę. Całe obchodzenie Bożego Narodzenia staje pod znakiem zapytania, bo czy święta moga się udać w takiej sytuacji?! Wszyscy członkowie rodziny, w tym mała Basia, biora się do pracy i pomagaja sobie w tradycyjnych przygotowaniach. Jest tam czas i miejsce na wszystko, co w polskich świętach najważniejsze – choinka, kolędy i barszcz z uszkami.

7. ” Święta Tupcia Chrupcia” Eliza Piotrowska

Kolejna pozycja dla nieco młodszych dzieci.

„Tupciu, zbliża się Boże Narodzenie! Czekając na Świętego Mikołaja, musisz być lepszy i grzeczniejszy! Bo inaczej… dostaniesz tylko rózgę! Tupcio Chrupcio, podobnie jak inne dzieci, nie zawsze zachowuje się idealnie. Jego mama wie, że Boże Narodzenie to dobry moment, aby pomóc mu stać się lepszym. Jak to robi?”

8. „Wielka wyprawa Świętego Mikołaja, Historia prawdziwa.”

Wzruszająca opowieść o dobrotliwym staruszku Mikołaju, który stopniowo ze zwykłego ubogiego człowieka przemienia się w ukochaną przez wszystkie dzieci postać. Wraz z Mikołajem strona po stronie przeobraża się również książka, przybierając coraz bardziej baśniowy i zarazem świąteczny charakter.

9. „Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony” Jujja Wieslander

Nadchodzą święta Bożego Narodzenia. Mama Mu przygotowuje się do nich razem ze swoimi koleżankami w oborze. Jest ciepło, przytulnie. Na dworze mróz i śnieg. Pan Wrona przez okienko obserwuje dziwne zachowanie swojej krowiej koleżanki. Mama Mu podskakuje wesoło – właśnie przygotowuje dla gospodarza prezent na Wigilię – bitą śmietankę. Pan Wrona jest przerażony, bo nie przygotował jeszcze prezentu dla …siebie.”

10. „Skrzat nie śpi” Astrid Lindgren

„Jest noc. Wszyscy śpią. Wszyscy oprócz skrzata. On czuwa. Zagląda do obory i do stajni, do spiżarni i do szopy. Cicho przemyka między zabudowaniami i zostawia na śniegu drobne ślady. Mieszka na strychu i wychodzi nocą, kiedy ludzie śpią. Czasami, gdy budzą się rankiem, mogą dojrzeć na śniegu ślady jego małych stóp. Ale jeszcze nikt z nich nie widział skrzata… ”

11. „Święta dobrych życzeń” ks. Jan Twardowski

„Święta Bożego Narodzenia są po to, żeby się nauczyć miłości do najbliższych.Święta Bożego Narodzenia to święta w rodzinie – święta dobrych życzeń”. (ks. Jan Twardowski)

 

12. „Dziewczynka z zapałkami” Hans Chrystian Andersen

Klasyka literatury dziecięcej, której nie sposób pominąć. Piękna baśń zwracająca uwagę na to, że nie dla wszystkich święta są spełnieniem marzeń. Obok nas są ludzie, dla których drobny gest to znaczy wiele.

Baśnie, bajki i bajeczki mogą z powodzeniem pełnić rolę kalendarza adwentowego! 12 świątecznych opowiastek przeplatanych z biblijną historią narodzin Jezusa z pewnością umilą dzieciom oczekiwanie na święta, choinkę i prezenty.

Książki dla dzieci

polecane
od 19 68
 • ISBN: 9788391325698 
 • Oprawa: twarda 
 • Autor: praca zbiorowa 
zobacz również
od 16 77
 • ISBN: 9788363590291 
 • Oprawa: broszurowa 
 • Autor: Agnieszka Bala 
zobacz również
od 16 77
 • ISBN: 9788363590284 
 • Oprawa: broszurowa 
 • Autor: Agnieszka Bala 
zobacz również
od 16 28
 • ISBN: 9780141354224 
 • Oprawa: miękka 
 • Autor: Kinney, Jeff 

19 Komentarzy

Dodaj komentarz