Kosmetyka atopika – Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry stało się w XXI w chorobą cywilizacyjną, dotykającą głównie (aczkolwiek nie tylko) dzieci. Walka ze zmianami skórnymi jest niestety niezwykle uciążliwa, a ja jako mama małego atopika, chciałabym pokrótce ukazać nasze doświadczenie z chorobą.

Wszystko zaczęło się od niewinnych krostek na twarzy dziecka, które początkowo diagnozowane były jako potówki, a następnie trądzik niemowlęcy. Gdzieś po drodze, lekarka zasugerowałą, by wyeliminować z diety mleko, masło i śmietanę. Zmian nie zauważyłam, a synek wyglądał okropnie. Skóra maleństwa rozpalona, wręcz bordowa na policzkach – z czasem tak sucha, że pojawiały się łuski na twarzy dziecka, Sączące się rany, nasilona ciemieniucha, zmiany w zgięciach łokciowych, podkolanowych, karku i nadgarstkach, a co za tym idzie – świąd skóry, który do przyjemnych nie należy.

Atopowe zapalenie skóry

W obrazie klinicznym atopowego zapalenia skóry, wyróżnia się trzy fazy choroby:

 • niemowlęcą (do 2go roku życia) – zmiany wysiękowe i strupy zlokalizowane na twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach i tułowiu
 • dziecięcą (od 3go do 11go r.ż) – zmiany zlokalizowane na zgięciach łokciowych, podkolanowych, karku oraz nadgarstkach.
 • młodzieżową/osób dorosłych (od 12 do 23r.ż – niekiedy nawet dłużej) – lokalizacja podobna jak w przypadku zmian dziecięcych z dodatkowym, częstym wystąpieniem zmian skórnych na powierzchni grzbietowej rąk. Może też, dojść do pobrużdżenia i pogrubienia skóry.

Kosmetyka atopika

Przy atopowym zapaleniu skóry, mamy do czynienia z nieprawidłowym metabolizmem lipidów w naskórku, skąd brak naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry. O skórę atopika trzeba zatem dbać ze szczególną troską, całe życie. Podstawą jest eliminacja alergenów odpowiedzialnych za powstawanie zmian, a ponadto:

 • kompleksowa pielęgnacja emolientami, zarówno do kąpieli jak i po, a także z rana, w południe i w nocy jeśli zajdzie taka potrzeba
 • kąpiele w letniej wodzie – skóra atopika nie lubi gorąca, dlatego też nie należy jej przegrzewać
 • ważna jest dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, która pomaga w nawilżaniu skóry od środka (doskonałym źródłem są orzechy i ryby)

Na półce mojego atopika mamy:

 • Mąkę ziemniaczaną – swego czasu stosowałam dla maluszka kąpiele w krochmalu, gdy zmiany były mooocno nasilone
 • EMOtopic/Emolium zarówno do kąpieli jak i balsamy
 • Puder do pupy
 • Sól fizjologiczna do inhalacji oraz przemywania oczek
 • Wodę morską w sprayu – do higieny maleńkiego noska
 • Maść cholesterolową z wit. A – rewelacyjnie regeneruje spękaną skórę dziecka
 • Maść cholesterolowa z hydrocortizonem – na zmiany wysiękowe i mocno zaognione (należy pamiętać, iż hydrocortizon należy stosować z umiarem, gdyż stosowany w nadmiarze uzależnia skórę i prowadzi do jej stpniowego zaniku)

Refluks pokarmowy

Przy problemach alergicznych ze strony układu pokarmowego, częstym problemem są wymioty i ulewanie. Dobrze, jeśli dziecko przybiera na wadze, gorzej jeśli na niej traci. My przez pewien okres stosowaliśmy Bebilon Nutriton – kisielek do podania maluchowi łyżeczką przed lub w trakcie karmienia piersią. Można nim także zagęszczać mleko modyfikowane, bądź matczyne ściągnięte do butelki.  Jeśli już udało mi się dokarmić malucha nutritonem – faktycznie nie ulewał.

Do typowych objawów refluksu należą: zgaga i puste odbijanie się. Objawy nasilają się w pozycji na wznak dlatego też ważne jest wygodne układanie maluszka z głową uniesioną nieco wyżej, bądź też na boku, U nas było noszenie.

Zachłystowe zapalenie płuc

Przy cofaniu się treści pokarmowych z żołądka do przełyku, naturalną konsekwencją u maluchów jest katar. Nieustanna walka z oczyszczaniem górnych dróg oddechowych to była nasza zmora. W takich przypadkach krople do nosa nie mają najmniejszego sensu. Naszym sposobem okazały się inhalacje solą fizjologiczną i noszenie, które zalewaniu skutecznie zapobiegało. W nocy jednak nosić się nie zamierzaliśmy, więc z rana katar gotowy. Zdarza się też, że przy nadmiernym cofaniu się pokarmu, ten zalewa płuca, i mamy wówczas zachłystowe zapalenie płuc, połączone niestety z hospitalizacją.

Alergeny

U malutkich dzieci najczęstszym problemem jest skaza białkowa. Z diety musiałam wyeliminować mleko i wysztko to co koło niego leżało, a nawet i dalej – czy wiecie, że serwatka z mleka jest nawet w chipsach?

Silnym alergenem są również jajka, truskawki, orzechy i sezam. To też niestety musiałam w miarę możliwości wyelimonować ze swojej diety, chcąc karmić malucha piersią, Pocieszam się faktem, iż większość dzieci z tak nasilonej atopii wyrasta, więc czekam z utęsknieniem na ten moment – a walka toczy się każdego dnia.

Zmiany atopowe zaczęły się pojawiać po skończeniu przez maluszka pierwszego miesiąca życia. Teraz mamy skończone 5 miesięcy – walka trwa nadal. Jedynie refluks się wyciszył i Nutriton nie jest nam już potrzebny.

 

zdjęcie: źródło internet

9 Komentarzy

 • sama miałam skazę białkową w dziecinstwie, ciągle byłam chora 🙁 niestety z atopowym zapaleniem nie jest łątwo, ale zycze zeby uciekło gdzie pieprz rośnie w krótkim czasie

 • Pozytywne zaskoczenie, że: „lekarka zasugerowałą, by wyeliminować z diety mleko, masło i śmietanę” – brawo!

 • Mój młodszy brat miał azs, mało co pomagało… biedak się potwornie męczył wiele lat! Warto spojrzeć na problem całościowo, bo często wystarczy sama zmiana diety…

  • Dokładnie! Przy całkowitej eliminacji alergenów mój synek ma skórę idealnie gładką i tylko policzki nas czasem zdradzą 😉

 • Współczuje osobom chorymna AZS, ciezka sprawa…Współczuję tobie i maluszkowi, mam andzieję ,że jest szansa ,że to wszystko z biegiem lat się zmieni…

Dodaj komentarz