Kim był św. Mikołaj?

Prawdziwa historia biskupa Miry.

Dawno, dawno temu (około 270 r.) w mieście Patara żyło pewne bogate małżeństwo. Bardzo chcieli mieć dzieci. Czas płynął a dziecka wciąż nie było. Nie tracili jednak nadziei modląc się każdego dnia o upragnione maleństwo. W końcu Bóg spełnił ich gorącą prośbę i narodził im się syn, któremu dali na imię Mikołaj.

Chłopiec od młodych lat wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźniego. Po śmierci rodziców chętnie dzielił się z potrzebującymi swoim majątkiem. Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre) podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością.

Jedna z legend głosi, że pewien człowiek, który popadł w nędzę, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Gdy biskup dowiedział się o tym, nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one do pończoch i trzewiczków, które owe córki umieściły przy kominku dla wysuszenia. Stąd w krajach, gdzie w powszechnym użyciu były kominki, powstał zwyczaj wystawiania przy nich bucików lub skarpet na prezenty. Tam, gdzie kominków nie używano, Mikołaj po cichutku wsuwa prezenty pod poduszkę śpiącego dziecka.

Po wieloletnich rządach, dnia 6 grudnia Mikołaj zmarł. Pamięć o nim przetrwała jednak do dzisiaj. Każdego roku 6 grudnia, rankiem grzeczne dzieci znajdują drobne upominki umieszczone pod poduszką, w bucie czy też w skarpecie.

Tradycja ta jest często łączona z baśniową postacią Świętego Mikołaja.

Święty Mikołaj z Laponii – sympatyczny grubas z białą brodą, ubrany w strój czerwony . Zamieszkuje wspólnie z grupą elfów śnieżną Laponię, skąd w okresie Świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty, saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. W tradycji bizantyjskiej jego odpowiednikiem jest Święty Bazyli, który obdarowuje dzieci 1 stycznia. W Rosji i krajach ościennych popularny jest Dziadek Mróz i Śnieżynka.

Święty Mikołaj utożsamiany jest coraz częściej z Bożym Narodzeniem i świątecznymi prezentami. Zastąpił on w świadomości wielu osób tradycyjny wizerunek Świętego Mikołaja biskupa.

4 Komentarze

Dodaj komentarz